Uyuşturucu Bağımlısı Diye Bir Şey Yok Mu?


Uyuşturucu olarak geçen tüm kimyasalları ele aldığımızda, hepsinin kullanıcılarının uyuşturucuya başlangıcından iki üç hafta sonrasında ilk içtiklerinden daha fazlasını istediklerini hepimiz biliyoruz, görüyoruz. Bunun olması oldukça normal çünkü tüm uyuşturucularda insanı kendisine bağımlı kılacak maddeler bulunmakta.  Diyeceksiniz ama değil, aslında bilinenin aksine doğrular çok farklı..

Ameliyat Olan Kişilerde Uyuşturucu Denemesi;

Şimdi şöyle bir gerçek var; madem uyuşturucu kullanıcıları bu maddeye bağımlı oluyor ve kullandıkça daha fazla kullanma gereksinimi duyuyorlar bu maddeye, o zaman ameliyattan önce ya da sonra ağrıyı ve operasyonu hissetmemiz için atılan uyuşturucular neden bağımlılık yapmıyor? Bu cümleyi okuduktan sonra siz de harbiden dediniz değil mi?

Örneğin yatalak bir şekilde hasta oldunuz ve çok ağrınız var, hatta hastanede kalmak zorundasınız. Ağrılarınızı dindirmek için her gün acınız dinene kadar size diamorfin adı verilen uyuşturucuyu endeks edecekler. (Diamorfin de bir eroin çeşididir, fakat eroinden daha kapsamlı ve kalitelidir.) İçinde ne olduğu bilinmeyen maddeler bulunan bu uyuşturucular kanınıza karışacak ve ağrılarınızı bir nebze de olsa geçirecek. Günler geçecek ve hastalığınız bitecek, hastaneden çıktığınızda ise bir daha o uyuşturma hissini aramayacaksınız. O zaman neymiş uyuşturucular aslında bağımlı yapmıyormuş.

Fareler Üzerinde Deneyler Yapıldı

Bilim adamları 20. Yy’da farelerle ilgili bir deney yaptılar. Onları kafesin için sadece bir kap suyla yalnız bıraktılar. Bu suluklardan biri uyuşturucu diğeri ise normal suyu içeriyordu. Günler geçtiğinde ve deney yavaş yavaş sonuçlanmaya başladığında ise sonuç çok garipti. Farelerin çoğunluk olarak eroinli suyu içtikleri tespit edildi.

Peşi bırakılmayan deneyde profesör Bruce Alexander tarafından beliren fikirler olmuştu. Yapılan deneylerin hepsinde fareler yalnız bırakılmıştı ve onlar da hislerini uyuşturucu ile tatmin ediyorlardı. Buna karşılık deney tekrarlandı ve bir sürü farenin olduğu bir mekan kuruldu. Aynı şekilde suluklar konuldu. Sonuç bu sefer daha da tuhaftı. Tek başına yaşıyorken fareler uyuşturucu olan suyun hepsini bitirmişlerdi. Kurulan fareler ülkesinde ise neredeyse hepsi uyuşturuculu suları istemeyip saf suyu tüketmişlerdi.

Önemli olan her şey insanın kafasında bitmektedir. Elbette ki bu yazı da yazılanlar uyuşturucuya teşvik amaçlı değildir. Uyuşturucu insan vücuduna her türlü zararlıdır.


Beğendinmi? Arkadaşlarınla paylaş!

61
54 , 61

Bu İçeriğe Tepkini Belirt!

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
SEVMEDİM SEVMEDİM
0
SEVMEDİM
SEVDİM SEVDİM
1
SEVDİM
HAHAHA HAHAHA
1
HAHAHA
AŞK AŞK
0
AŞK
ÇOK HAVALI ÇOK HAVALI
1
ÇOK HAVALI
NE? NE?
0
NE?
TATLI TATLI
0
TATLI
KAHRETSİN KAHRETSİN
0
KAHRETSİN
humarous
İnternet günümüzde insanların vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkıyor. Bu da kişilerde internet bağımlılığına neden oluyor ancak internet dünyası sadece sosyal medyadan ibaret değil. Eğlenceli ve güzel paylaşımlar sunmak amaçlı bu siteye birşeyler yazıyorum, sizlerde üye olup katkıda bulunabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uyuşturucu Bağımlısı Diye Bir Şey Yok Mu?

Giriş Yap

Topluluğumuzun bir parçası olun !

Henüz bir hesabın yok mu?
Kayıt ol

Parolayı sıfırla

Başa Dön
Giriş Yap

Kayıt ol

İllakiNet Topluluğuna Katılın

Başa Dön
Giriş Yap
İçerik Türünü Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir konuda veya olayda karar verilmesi için fikrinizi belirtin
Hikaye
Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme
Açık Uçlu Liste
Açık Uçlu Liste
Sıralamalı Liste
Sıralamalı Liste
Caps
Kendi resminizi yükleyin ve capsinizi oluşturun
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed Kodu
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embed Kodu
Resim
Resim veya GIF
Gif
GIF formatı