Ahtapotlardan Bilinmeyenler


Ahtapotlar bazen değişik görünümleriyle ilgimizi çekmiş, bazen ise 8 kollu bacaklarıyla bizleri ürkütmüştür. Tenlerinin yumuşak ve yapışkan oluşu ahtapotu elimize alma konusunda bazı tiksindirici durumlar bile yaratmaktadır. Tüm bunlara tezat olarak kimisi de bu canlıları akşam yemeklerinde yemekten zevk almaktadır. Bu diğer hayvanlara göre ender görünümde olan ahtapotların, özellikleri de bir o kadar değişiktir.

Bu Hayvanların Nöronları Nerede?

Hepimiz, fen bilgisi dersinde ya da biyoloji dersinde nöronların beyindeki sinir hücrelerinde olduğunu ve beyinden başka hiçbir organda katiyen bulunamayacağını öğrenmişizdir. Fakat ahtapotlar bu bilgiyi yalanlamaktadır. Bilim adamlarının araştırmalarından sonra ahtapotların sadece beyin kısımlarında değil de neredeyse vücutlarının her yerin nöronlarının olduğu kanısına varılmıştır. Yani düşünürsek bu hayvanlar şimdi çok mu zeki, bizden de mi zeki?

Nöronlar, dış etkenlere karşı tepki vermemizi sağlarlar. O zaman şimdi düşünelim. Eğer ahtapotların her yerinden nöron fışkırıyorsa bu hayvanların dış etkenleri fark etme ve anında tepki verme olasılığı daha yüksektir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ahtapotlar Renk Değiştiriyor Mu?

Biz bu hikayeye hayvanlar aleminden bukalemundan alışığız. O zaman bilgilerinize bir yenisi daha eklensin ve ufkunuz açılsın. Ahtapotlar da düşmanlarından korunmak için bukalemunlar kadar güzel kamufle olabiliyorlar. Renkten renge girme özelliklerine sahip bu hayvanlar, adamına göre muamele yaparak, hem kolay yem avlıyorlar, hem de başkaları tarafından kolay avlanmıyorlar..

Mavi Kanlı Ahtapot

Kan rengi kırmızıdır abicim ne mavisi demeyin, oluyor. Kana sahip tüm canlıların %99’u kırmızıdır. %1’lik kısımda ise ahtapotlar yer almaktadır. Bu hayvanların kanlarında bulunan hemosiyanin pigmentlerinden dolayı kanları mavidir.  Bizlerde hemoglobin pigmenti ve bu pigmentin içinde demir elementi varken, hemosiyanin pigmentinin içinde bakır elementi vardır.

Kalpleri Var Mı?

Bu başlığı okuduğunuzda herhalde kalpleri de yok diyeceksiniz. Ama var hem de 3 tane kalpleri vardır. Fazla kana sahip oldukları için kanları da normal bir insana göre daha temizdir. Daha fazla kan pompalandıkça hemosiyanin pigmenti artmakta bu da mavi rengi ortaya çıkarmaktadır.


Beğendinmi? Arkadaşlarınla paylaş!

41
34 , 41

Bu İçeriğe Tepkini Belirt!

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
SEVMEDİM SEVMEDİM
0
SEVMEDİM
SEVDİM SEVDİM
1
SEVDİM
HAHAHA HAHAHA
1
HAHAHA
AŞK AŞK
0
AŞK
ÇOK HAVALI ÇOK HAVALI
1
ÇOK HAVALI
NE? NE?
0
NE?
TATLI TATLI
0
TATLI
KAHRETSİN KAHRETSİN
0
KAHRETSİN
humarous
İnternet günümüzde insanların vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkıyor. Bu da kişilerde internet bağımlılığına neden oluyor ancak internet dünyası sadece sosyal medyadan ibaret değil. Eğlenceli ve güzel paylaşımlar sunmak amaçlı bu siteye birşeyler yazıyorum, sizlerde üye olup katkıda bulunabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahtapotlardan Bilinmeyenler

Giriş Yap

Topluluğumuzun bir parçası olun !

Henüz bir hesabın yok mu?
Kayıt ol

Parolayı sıfırla

Başa Dön
Giriş Yap

Kayıt ol

İllakiNet Topluluğuna Katılın

Başa Dön
Giriş Yap
İçerik Türünü Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir konuda veya olayda karar verilmesi için fikrinizi belirtin
Hikaye
Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme
Açık Uçlu Liste
Açık Uçlu Liste
Sıralamalı Liste
Sıralamalı Liste
Caps
Kendi resminizi yükleyin ve capsinizi oluşturun
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed Kodu
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embed Kodu
Resim
Resim veya GIF
Gif
GIF formatı