Hiç Ötenazi’yi Seçmek Zorunda Kaldınız Mı?


Bilindiği üzere ötenazi, sahip olduğumuz hayvanların hastalık neticesin yaşamlarında dayanamayacakları, katlanamayacakları durumlarında, aslında onları iyiliğini düşündüğümüz ama bir o kadar da kötü olan bir tercihtir. Bazen acı vermeyecek yöntemlerle yapılsa da, bazı durumlarda hayvanlar acı çekerek ölüme tabii tutulmaktadırlar.

Ne gariptir ki, bu durum sadece hayvanlar üzerinde değil, insanlar tarafından da kullanılmaktadır. Ve her geçen yıl toplum arasında tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Genel olarak yüksek dozlu ağrı kesici ya da uyuşturucu ilaçlar kullanılarak uygulanan ötenazi işleminin hem aktif hem de pasif işlemleri bulunmaktadır.

Aktif ve Pasif Ötenazi Nedir?

Birbirinden farklı durumlara sahip olan aktif ve pasif ötenazi yöntemlerinin farklılığı ceza kanunlarında bile değişiklik göstermektedir.

Aktif Ötenazi:

Ölüm döşeğindeki hastaya öldürücü dozdaki ötenazi karışımının direkt uygulanması ve hastanın ölümü ile sonuçlanan bu durum aktif ötenazi olarak geçmektedir. Bu durum Belçika, Lüksemburg  gibi ülkelerde, ABD’nin Washington, Oregon, Montana ve Vermond eyaletlerinde bazı durumlar için yasal olsa da genel olarak çoğu ülkede yasaktır.

Pasif Ötenazi:

Aktif ötenaziye göre prosedür bakımından ve ceza kanunları açısından biraz daha farklı olan pasif ötenazi, hastanın doktor kontrolünde öldürmekten çok kötüye giden durumunu ağrı kesici vererek sona yaklaştırmayı ifade eder.

 

Ötenazi Nasıl Uygulanır?

İşleme ilk olarak her durumda olduğu gibi, hastanın bu uygulamayı gerçekten isteyip istemediği sorularak başlanır. Bu konu ve ölüm hakkında tereddütleri olan hastalar bilgin kişiler tarafından bilgilendirilir ve tekrardan düzgün bir şekilde düşünmeleri sağlanır. Ve alınan onayın ardından terapi uygulanmaya geçilir.

Ötenazi tedavisi genel olarak hastayı tamamen öldüren ilaçlarla uygulanmaktadır. Her duruma karşı hastanın ve hasta yakınlarının bu olaya karşı onaylı yazıları ve imzaları kayıt altında tutulur ve saklanır. Tüm gerekli işlemlerin ardından hastaya, ötenazi ilacı uygulandıktan sonra hastanın neler hissedeceği konusunda bilgiler verilir. Ötenazi uygulanan hasta, ilacın ağırlığından dolayı aniden bilincini yitirecek ya da uykuya dalacaktır.

İnsan sistemini felç eden ötenazi, hasta uykuya daldıktan sonra yavaşça hayatına son vermektedir. Hasta hiçbir acı hissetmemekte iken aksine yakınları ölümün verdiği üzüntüyü yaşamaktadır. Hasta yakınlarının metanetli kalması gerekmektedir.

 


Like it? Share with your friends!

64
57 shares, 64 points

What's Your Reaction?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
SEVMEDİM SEVMEDİM
0
SEVMEDİM
SEVDİM SEVDİM
0
SEVDİM
HAHAHA HAHAHA
1
HAHAHA
AŞK AŞK
0
AŞK
ÇOK HAVALI ÇOK HAVALI
2
ÇOK HAVALI
NE? NE?
2
NE?
TATLI TATLI
1
TATLI
KAHRETSİN KAHRETSİN
0
KAHRETSİN
İnternet günümüzde insanların vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkıyor. Bu da kişilerde internet bağımlılığına neden oluyor ancak internet dünyası sadece sosyal medyadan ibaret değil. Eğlenceli ve güzel paylaşımlar sunmak amaçlı bu siteye birşeyler yazıyorum, sizlerde üye olup katkıda bulunabilirsiniz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hiç Ötenazi’yi Seçmek Zorunda Kaldınız Mı?

Giriş Yap

Topluluğumuzun bir parçası olun !

Don't have an account?
Kayıt ol

Parolayı sıfırla

Back to
Giriş Yap

Kayıt ol

İllakiNet Topluluğuna Katılın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format