Hayattaki Vazgeçilmez Şey; Uyku


Gün içerisinde yemek yemeye, tuvalete girmeye, dolaşmaya, televizyon izleyemeye ayırdığımız vakitten daha fazlasını uyumak için ayırıyoruz. Hepimiz biliyoruz ki uyumadan bir gün bile geçmez. Yorgunlukların atılmasını sağlayan uyku, her işten, okuldan ya da dışarıdan gelen yorgun bir insan için eve gelme sebeplerindendir. ”Şöyle eve gitsem de, rahat yatağıma bir güzel yatsam.” cümlesi tam uykunun geldiği zamanda kurulan en güzel ve en rahatlatıcı cümledir.

Rahatlatıcı olmasına rağmen kimi zaman da yataktan kalktığımızda o hissi hissedemeyiz. Bunun çok farklı sebepleri vardır. Uyuma pozisyonundan, uyurken giydiğiniz kıyafetlere, kullandığınız yastıktan, yatağınızın kalitesine kadar her ayrıntı uykunuzun verimli ya da verimsiz oluşunu etkilemektedir.

Uykudan Nasıl Verim Alınır?

Bu konu alt başlığında sizlerin ”12 saat uyuyorum ama hala yorgunum hala uykum var.” cümlenize derman olacağımızı düşünüyoruz.

Öncelikle yatarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus yatış pozisyonunuzdur. Size göre en rahat şekilde yatmanız uykunuzun daha verimli geçmesine yardımcı olacaktır. Bunun dışında ellerinizi yorganın ya da yastığın altına koyarak, bacaklarınızı 30 derecelik açıyla açarak yatmanız önemli bir noktadır.

Bu pozisyon bir bebeğin anne karnında en rahat ettiği pozisyondur. Bebekler 9 ay boyunca anne karnında bu şekilde duruyorlarsa demek ki var bir rahatlığı da hiç sorun çıkarmadan uyuyabiliyorlar öylece..

Bir diğer husus, eğer günün yorgunluğundan tamamen kurtulmak, hiçbir şey düşünmeden uyumak istiyorsanız, yüz üstü yattıktan sonra bacaklarınızı bu sefer 50 derece açıyla açıyorsunuz ve diğer tüm pozisyonlardan daha rahat bir şekilde uyumanızı, uyanmanızı sağlıyor.

Şayet bu iki durumda da uykudan verim alamadıysanız yapabileceğiniz son bir ayrıntı kalıyor. Yatağa en rahat pijamalarınızla yatın. En konforlu yastığınızı seçin, ve en olası durumda ellerinizi, ayaklarınızı açarak uyumaya çalışın.

Yatış pozisyonlarından ayrı olarak bazı psikologlar nefes alıp verme düzeninin de uykuya etki ettiğini söylüyor. Yattığınızda hiç bir şey düşünmemeye çalışarak 5 dakika boyunca derin derin nefes alıp verin. Bir bakacaksınız ki sabah olmuş.

Hepimiz kafasını yastığa direk koyup ta uyuyanlara imreniyoruz biliyoruz. Nasıl yapıyorsunuz bunu biraz anlatsanız?


Beğendinmi? Arkadaşlarınla paylaş!

0

Bu İçeriğe Tepkini Belirt!

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
SEVMEDİM SEVMEDİM
0
SEVMEDİM
SEVDİM SEVDİM
0
SEVDİM
HAHAHA HAHAHA
0
HAHAHA
AŞK AŞK
0
AŞK
ÇOK HAVALI ÇOK HAVALI
0
ÇOK HAVALI
NE? NE?
0
NE?
TATLI TATLI
0
TATLI
KAHRETSİN KAHRETSİN
0
KAHRETSİN

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayattaki Vazgeçilmez Şey; Uyku

Giriş Yap

Topluluğumuzun bir parçası olun !

Henüz bir hesabın yok mu?
Kayıt ol

Parolayı sıfırla

Başa Dön
Giriş Yap

Kayıt ol

İllakiNet Topluluğuna Katılın

Başa Dön
Giriş Yap
İçerik Türünü Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir konuda veya olayda karar verilmesi için fikrinizi belirtin
Hikaye
Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme
Açık Uçlu Liste
Açık Uçlu Liste
Sıralamalı Liste
Sıralamalı Liste
Caps
Kendi resminizi yükleyin ve capsinizi oluşturun
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed Kodu
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embed Kodu
Resim
Resim veya GIF
Gif
GIF formatı